Во Турција најмногу се зголемија цените на облеката, обувките, рестораните и хотелите

Годишната инфлација во Турција падна на 39,59 отсто во мај, во голема мера во согласност со очекувањата, покажуваат официјалните податоци објавени денеска од Турскиот статистички институт (ТУИК).

ТУИК минатата недела објави дека ќе го примени методот „нулта цена“ за природниот гас во пресметките на Индексот на потрошувачки цени (ИПК) за мај.

Пред минатомесечните избори, на кои турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го обезбеди својот трет мандат, владата вети дека ќе обезбеди бесплатен гас во мај и 25 кубни метри природен гас месечно до мај 2024 година, што ќе ја чини владата, се верува, 40 милијарди лири (1,89 милијарди долари).

Потрошувачките цени во мај пораснале за благи 0,04 отсто на месечно ниво, а продажните цени пораснале за 0,65 отсто. Најголем месечен раст е забележан кај цените на облеката и обувките од 9,85 отсто, а потоа во рестораните и хотелите од 7,10 отсто.

Цените на становите, кои го вклучуваат природниот гас, паднаа за 13,78 отсто во однос на истиот месец лани и беа единствената група која бележи пад минатиот месец. Учеството на природниот гас во инфлациската кошничка е 2,9%. Базичната инфлација, без цените на енергијата, храната, пијалаците и тутунот, пораснала за 4,25 отсто на месечно ниво, што е годишен раст од 46,62 отсто, наспроти априлските 45,48 отсто.

Инфлацијата била поттикната од валутната криза на крајот на 2021 година и се искачила на највисокото ниво во последните 24 години во октомври, достигнувајќи 85,51 отсто. До април беше 43,68 отсто со поволна споредбена основа и релативно стабилна лира.

Кортни Кокс (60) се сними како излегува од замрзнувачот: „Одлично се чувствувам“

Кортени Кокс, актерката позната по улогата на Моника во серијата Пријатели, минатиот месец го прослави својот 60-ти роденден.

Својата рутина ја објави на Инстаграм за која вели дека одржува одлична фигура, но дури и самата призна дека понекогаш претерува.

„Само што го прославив роденденот... Не ми се допаѓа кој број беше, но немам избор“, почна со овие зборови во видеото снимено во теретана. Кокс рече дека треба да дадете сè од себе, а рутината за вежбање која таа им ја претстави на своите следбеници вклучуваше вежби за раце, влечење, вежби за гради, стомачни мускули и кардио.

Кортни носеше црн спортски градник и хулахопки во иста боја кои ја истакнаа нејзината витка фигура. Иако нејзиниот сет за вежбање е прилично стандарден, кон крајот на видеото работите се сменија. Актерката ја замени својата црна облека за вежбање за бикини и се сними како излегува од замрзнувачот.

„Што, ова ли е криотерапија? се пошегува познатата актерка. Инаку, криотерапијата или студената терапија вклучува употреба на ниски температури во медицинскиот третман и е пофалена за придобивки во намалувањето на воспалението и промовирањето на закрепнувањето. Иако на јавноста не и е познато дали Кокс тоа го прави секој ден, таа претходно објави видео на кое се обидува да влезе во ледена бања.

Кокс претходно изјави за „Glamour“ дека мислела дека ќе го мрази трендот на велнес, но го засакала со текот на годините. „Се чувствувам одлично со часови по влегувањето во замрзнувачот“, објасни таа и додаде: „Колку и да се плашите да влезете, знајте дека потоа ќе се чувствувате многу добро“. Таа истакна дека го сака напливот на допамин што го добива кога влегува во замрзнувачот.

Извор: Индекс.хр

Алиев: Азербејџан би можел да извезува гас преку Украина

Азербејџанскиот претседател Илхам Алиев изјави денеска дека Украина и Европската унија се заинтересирани Азербејџан да ја снабдува Европа со природен гас преку Украина oткако ќе истече постоечкиот договор со Русија на крајот на годината.

„Продолжуваат разговорите со властите во Украина и ЕУ, како и со Русија, и се чини дека сите страни се заинтересирани за продолжување на снабдувањето. Ќе помогнеме ако можеме“, рече Алиев на прес-конференција, пренесе Блумберг.

Тој посочи дека производството на гас во неговата земја ќе се зголеми благодарение на новите и постоечките проекти во Каспиското Море. Во 2022 година, Азербејџан потпиша меморандум за разбирање со Европската комисија со намера да го удвои извозот на гас во Европа на 20 милијарди кубни метри до 2027 година.

„Земјата се движи кон целта. Извозот во Европа ќе се зголеми на близу 13 милијарди кубни метри оваа година од 11,8 милијарди кубни метри во 2023 година и осум милијарди кубни метри во 2021 година. Испораките ќе се испраќаат преку т.н. Јужен гасен коридор што го поврзува Азербејџан со Европа преку Грузија и Турција“, рече Алијев./MИА

Норис стартува прв на Хунгароринг

Возачот на Мекларен, Ландо Норис, ја освои пол-позицијата за Големата награда на Унгарија, откако постави најбрзо време во квалификациите благодарение на кругот што го извозе за 1:15.227 минути.

Првиот стартен ред го комплетира неговиот тимски колега Оскар Пјастри со заостанување од 0,022 секунди. Трет трката ќе ја започне актуелниот шампион Макс Верстапен, кој беше за 0,046 секунди побавен од возачот на Мекларен.

Исходот од квалификациите го реши несреќата на Јуки Цунода на две минути пред крајот. Возачот на РБ малку пошироко излезе од свиокот 3, помина преку тротоарот, „скокна“ во воздух и нанесе штета на својот автомобил, како и појавата на црвени знамиња.

Трката на Хунгароринг е закажана за в недела во 15 часот./МИА

притисни ентер