Во Атина одбележан 8ми септември, Ангелов оптимист за подобрување на македонско- грчката соработка

Во присуство на дипломатскиот кор, претставници на грчкото МНР од секторот за Балкан и Македонци кои живеат во Атина, во грчката престолнина се одбележа денот на независноста на Македонија.
На приемот, Канал 5 поразговара со нашиот амбасадор во Грција кој вели дека динамиката на дијалог меѓу двете соседни земји се очекува да продолжи и со посуштински разговори особено по двете средби меѓу Димитров и Коѕиас.

„Во наредниов период таа динамика се очекува да продолжи со уште повеќе зголемен интензитет , но верувам и со зголемен квалитет околу содржината на разговорите. Како што беше истакнато од двата министри во Скопје, а и претходно во Атина се очекува наредниве месеци посуштински да се разгледуваат и главните прашања, односно прашање со кои што се оптоварени односите на двете земји, а паралелно со тоа да продолжи и дискусијата и конечно да прејдеме на поопипливи резултати во поглед на мерките за градење доверба односно за подобрување на практичната конкретна соработка меѓу двете земји. „ – вели Дарко Ангелов, амбасадорот на Р. Македонија во Грција.

Веќе 2 години Скопје и Атина работата на практичната соработка, преку потпишаните мерки за градење доверба, а Ангелов за Канал 5 вели дека сега, сега двете министерства за надворешни работи треба да ја сменат климата од изминатите години.

„Не е да се бараат изговори, но се работи за една клима од 20 и повеќе години во кои што не беше премногу вообичаено да се случува практична конкретна соработка меѓу двете земји, особено помеѓу разните институции на двете влади. Сега се обидуваме таа култура, можеби е премногу тешко да се каже несоработка или мала соработка, недоволна соработка да ја смениме. Тоа не оди лесно бидејќи се бориме со стари навики и стари предрасуди, но двете министерства за надворешни работи го предводат овој процес  на некој начин да ги убедиме и доближиме сите ресорни министерства за таа соработка да се придвижи. “ – објаснува македонскиот амбасадор.

Ангелов вели дека резултатите од мерките за градење доверба се уште не се видливи бидејќи се работи за инфраструктурни  проекти за кои што е потребен период на подготовки, но е оптимист дека во следниот период ќе ги видиме и во пракса потпишаните практични мерки. Како еден од побитните проекти тој го споменува гасоводното поврзување на двете држави.

Пред Собранието изутринава мирно, сообрачајот нормализирана

Пред Собранието на Македонија изутринава е мирно по синоќешните насилни протести во кои се повредени седум полицајци и приведени 25 демонстранти. 

Барикадите се остранети, а сообраќајот по улиците околу собраниската зграда се одвива нормално. Забележливо е помало полициско присуство.  

МВР по синоќешните настани соопшти дека дел од демонстрантите на вчерашниот јавен протест во Скопје, употребија распрскувачки средства и насилно ја турнаа заштитната ограда, истовремено обидувајќи се насилно да влезат во Собранието. Со цел да се спречи ескалирање на ситуацијата и насилен упад во Собранието, а постапувајќи согласно процедурите, полицијата уопотреби солзавец, информира МВР.

Министерството за внатрешни работи потенцира дека го почитува правото на мирен протест, но нема да дозволи употреба на сила и насилен упад, како и нарушување на јавниот ред и мир. Министерството апелира на демократски начин на изразување на јавното мислење.

Повеќе информации од МВР за вчерашните случувањата пред законодавниот дом во центарот на Скопје ќе бидат соопштени во текот на денов.  

Протестите беа против Договорот за решавање на македонско-грчкиот спор за името и стратегиско партнерство потпишан вчера во Псарадес.

Нова демократија: Тажен и срамен ден за Грција

Тажен и срамен ден за Грција, бил вчерашниот според Нова демократија и поради инцидентите во близина на Преспа и поради потпишаниот договор.

Од грчката опозициска партија коментираат дека Ципрас и Каменос вчера ја отстапија можноста „граѓаните на ПЈРМ да се нарекуваат Македонци и да говорат македонски јазик“, јави дописничката на МИА од Атина.

- Во исто време додека Ципрас и Коѕијас славеа во Преспа за еден договор што им штети на националните интереси, на полицијата и беше дадена наредба да покаже, до сега невидена, бруталност, испраќајќи ги дури и во болница граѓаните кои ја покажаа нивната патриотска чувствителност. Не е само тажен ден за Грција, туку е и ден на срам за Ципрас и Каменос, бидејќи заедно, на граѓаните на ПЈРМ им ја отстапија можноста да се самонарекуваат „Македонци“ и да поддржуваат дека говорат наводен македонски јазик, соопштуваат од опозициската партија и додаваат дека „македонски јазик и македонска националност не прифатила ниту една претходна грчка влада“.

Од Нова демократија коментираат дека грчкиот народ со право бил бесен, бидејќи сфатил дека коалиционата грчка влада за да се задржи на власт „веќе не води сметка за националните интереси“. Паралелно ги повикаа граѓаните да покажат смиреност и воздржаност. 

Автобус влета во публика на фестивалот Пинк поп во Лимберг

Едно лице загина, а три се повредени кога автобус влета во публиката на фестивалот Пинк поп во Лимберг, на југот од Холандија.

Инцидентот се случил неколку часа по настапот на американскиот пејач Бруно Марс, кој го затвори фестивалот, пренесе Ројтерс.

Полицијата соопшти дека возачот на автобусот побегнал од местото на настанот и по него е распишана потерница, а улиците околу местото на одржување на фестивалот се затворени.

притисни ентер