Се распаѓа сојузот на Москва и Ереван-повлекувањето на руските мировници од Азербејџан е порака

Русија ќе повлече речиси 2.000 мировници од Карабах во Азербејџан, потврди официјален Кремљ во изненадувачка објава, само шест месеци откако мирно го следеа масовниот егзодус на локалното ерменско население!

Како што пренесува Politico.eu, портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков во видео повик до новинарите ја соопшти веста за повлекувањето на мировниците.

Според договорот за прекин на огнот меѓу Азербејџан и Ерменија од 2020 година, во регионот беа распоредени вкупно 1.960 руски војници, како и неколку стотици оклопни возила. Нивниот мандат беше да го зачуваат мирот до крајот на 2025 година, но во меѓувреме официјална Москва ги насочи сите расположливи воени ресурси кон Украина.

Планинската област во меѓународно признатите граници на Азербејџан била населена со етнички Ерменци кои, по војната по распадот на СССР, ја основале немеѓународно признатата Република Нагорно-Карабах. Сепак, руската војска не интервенираше кога Азербејџан почна да ги блокира линиите за снабдување во регионот во декември 2022 година, што доведе до хуманитарна криза. Во септември минатата година, руските војници се повлекоа од своите позиции на линијата на поделба меѓу двете страни непосредно пред Азербејџан да започне ненадејна офанзива за преземање целосна контрола врз спорниот регион. Наскоро, речиси сите од околу 100.000 Ерменци го напуштија Нагорно Карабах.

Во декември, Валери Герасимов, рускиот министер за одбрана, рече дека руските мировници ќе продолжат да ја извршуваат својата мировна мисија за враќање на раселените Ерменци во регионот. Сепак, сè уште не е воспоставен механизам за враќање.

Повлекувањето на војниците е логично продолжение на распадот на историскиот сојуз меѓу Москва и Ереван кој траеше со децении. Ерменија неочекувано ја изненади Русија со замрзнување на нејзиното членство во ОДКБ, воен сојуз во кој главниот збор го има Москва и кој ги собира поранешните членки на СССР. Во исто време, Ереван најави свртување кон Запад, одржувајќи заеднички воени вежби со САД. Од Ереван најавија и поголема интеграција кон Европската унија.

Во февруари оваа година, премиерот на Ерменија, Никол Пашинјан, рече дека неговата земја „повеќе не може да се потпира на Русија како главен одбранбен и воен партнер“, бидејќи Москва постојано не успевала, па Ереван мора да размисли за воспоставување поблиски врски со САД и Франција.

Фото: Поранешната мис на Шведска без долна облека на црвениот тепих

Поранешната мис на Шведска низ Канскиот филмски фестивал се прошета без долна облека.

Филсмкиот фестивал во Кан е местото каде многу светски ѕвезди сакаат да се продефилираат во скапа тоалета.

Фестивалот е синоним за престиж, мода, стил и елеганција. Но, не е секогаш така.

Поранешната Плејбој зајачица и поранешна мис на Шведска, Викторија Силвстед се појави во Кан во многу провокативен фустан.

Папараците покажаа дека атрактивната Вики под фустанот не носи долна облека.

Имено, поранешната мисица не носела долна облека, а немала поим дека фустанот може да ја „издаде“.

Викторија смело им позираше на папараците. Најмногу внимание сепакпривлече длабокиот шлиц на Викторија, буквално до половината, кој во еден момент откри повеќе отколку што треба .

Фото:Секси тенисерка

Убавата руска тенисерка Виталиј Дјаченко се почесто ги радува фановите на социјалните мрежи со фотки во бикини.

„Жешката“ бринета извесно време е надвор од терените поради повреда, и поради тоа патува низ Европа, во моментов е во посета на Белград.

Убавата тенисерка секојдневно ги информира своите следбеници за тоа што прави и каде се наоѓа.

- Белград во срцето, не сум љубител на селфи во огледало - напиша таа.

Руската убавица покрај коментарот објави и неколку фотки кои ги воодушевија фановите.

Виталија на фотките е во интересен стајлинг, скоро проѕирен фустан , бикини , мрежасто здолниште....

Макрон се согласи на дебата со Марин Ле Пен пред изборите за Европскиот парламент, таа одби

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изрази подготвеност за дебата со лидерката на екстремната десница, Марин Ле Пен, пред изборите за Европскиот парламент на 9 јуни, каде што „се доведува во прашање судбината на Франција“.

„Ако мислиме дека станува збор за избори на кои во прашање е дел од судбината на Франција, за што веруваме, јас сум на располагање“, рече Макрон во интервју за весникот „Паризиен“.

Марин Ле Пен минатата недела изјави дека со задоволство би имала дебата со Макрон, но под услов тој да поднесе оставка и да го распушти парламентот. Таа денеска го повтори тоа барање и додаде дека е подготвена за дебата, но дури по изборите, во септември.

притисни ентер