По триумфот во Загреб во слаломската трка пред три дена, Австриецот денеска беше најдобар и на велеслаломската трка која се одржа во швајцарскиот ски-центар Аделбоден.

Хиршер по двете возења оствари вкупно време од 2.28:63 минути, што беше за 17.стотинки побрзо од големиот ривал Хенрик Кристоферсон од Норвешка. На третото место заврши Французинот, Алекс Пантуро кој имаше 21.стотинка послабо време од победникот.

За Хиршер ова беше вкупно шеста победа сезонава, со која се зацврсти на врвот на табелата во севкупниот генерален поредок во СК, сега со вкупно 674 бодови. Зад Австриецот се тројца Норвежани, а тоа се Хенрик Кристоферсон (580 бодови), Кјетил Јансруд (480) и Аксел Лунд Свиндал (452). 

Датум на објава: сабота, 06 јануари 2018 во 16:27
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар