Висока е над 2 метра, сопругот е далеку понизок и ги шокираат сите: Тој ми е сродна душа(ВИДЕО)

Од десетгодишна возраст, Елисана Силва почнала да забележува дека е многу повисока од нејзините соученици, па дури и од семејството.

Во таа фаза таа веќе била висока 175 сантиметри, но продолжила да расте, а сега како 26-годишна е висока повеќе од 2 метра. Како што пренесува Метро, ​​нејзината мајка Ана Марија Рамос е висока само 162 сантиметри, додека нејзиниот татко Луис Хорхе е висок 170 сантиметри, па не мислеле дека тоа е поради генетика.

„Уште како десетгодишно дете забележав дека нешто не е во ред, бидејќи јас бев единствена во семејството и класот кој беше висок неверојатни 175 сантиметри. Тоа беше шок за целото наше семејство бидејќи бев највисокиот член на толку млада возраст“, ​​рече Елисана. „Почнав да чувствувам силна болка во коските и голем притисок во главата поради брзиот раст, па решивме да посетиме лекар. Предложија да се направат некои рутински тестови за да дознаат зошто сум толку висока, но бидејќи моето семејство не можеше да ги плати медицинските трошоци, тоа не беше можно“, продолжила таа.

Сепак, една бразилска телевизија ја слушнала нејзината приказна и решиле да ги покријат сите трошоци за нејзините тестови. Кога ги добила резултатите, лекарите откриле дека во нејзината хипофиза расте бениген тумор, кој предизвикува хиперпродукција на хормонот за раст и е причина за нејзината состојба.

Растењето не ѝ било лесно на Елисана и често била малтретирана, а луѓето ја нарекувале со погрдни имиња како жирафа, светилка и џин. Коментарите имале значително влијание врз нејзиното ментално здравје и таа на крајот го напуштила училиштето.

„Се сеќавам дека се затворив дома затоа што ми се гадеше од навредливите коментари и зборовите што луѓето постојано ми ги кажуваа“, рече Елисана, „Решив да се откажам и тоа беше најтешката одлука што некогаш морав да ја донесам бидејќи сакав да продолжам со образованието, но знаев дека повеќе нема да издржам во таа средина“.

Потоа, во 2011 година, таа го запознала Франчиналдо и брзо се заљубиле и покрај висинската разлика. Една година подоцна, Франсиналдо ја запросил, а парот се венчал во 2015 година. „Почувствував инстант поврзаност во моментот кога го запознав, не ја ни забележав неговата висина. Франсиналдо е висок само 162 сантиметри, што е над 40 сантиметри понизок од мене, но не ми е грижа. Иако беше љубопитен за мојата висина и состојба, не даваше лоши коментари и не ме осудуваше поради мојот изглед“, рече таа.

"Тој беше првиот човек кој ме третираше како човек, а не како некој изрод. Иако има очигледна разлика во висината, ние не го гледаме тоа како проблем бидејќи се сакаме такви какви што сме и не би сакале ништо да се промени“, рече таа.

Иако поминала многу години чувствувајќи се несигурна за нејзината височина, таа вели дека нејзиното семејство ѝ помогнало да научи да сака да биде таква. „Научив да се сакам себеси поради мојата единствена висина, бидејќи нема никој друг како мене и мислам дека тоа е прилично посебно. Најдов добар човек кого го сакам, имам прекрасен син, прекрасно семејство и благодарна сум што Бог ме научи да ги надминам овие пречки во животот. Не дозволувајте лошите коментари на луѓето да се мешаат во вашиот живот, бидејќи не е нивно место да ве осудуваат врз основа на тоа како изгледате или кого сакате. Останете верни на себе и ќе живеете среќно“, заклучила таа.

ЕУЛЕКС ги демантира наводите на Белград

ЕУЛЕКС ги демантира наводите на Белград дека не му било дозволено да учествува во акцијата во Бањска

Мисијата на Европската унија за владеење на правото во Косово (ЕУЛЕКС) ги отфрли тврдењата на српските власти дека не и било дозволено да учествува во полициската акција на 24 септември во Бањска, откако беше нападната косовската полиција.

Од мисијата на ЕУ за Радио Слободна Европа изјавија дека „на ЕУЛЕКС на ниеден начин не му е забрането да учествува или да ги набљудува операциите што ги спроведе косовската полиција на 24 септември“.

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ и шефот на Канцеларијата за Косово во српската Влада, Петар Петковиќ, изјавија дека властите во Приштина не му дозволиле на ЕУЛЕКС да учествува во полициската операција, откако вооружена група ја нападна косовската полиција во Бањска за Звечан.

Вучиќ на средбата со претставниците на КВИНТ и на Европската унија на 26 септември рече дека ги прашал зошто „Еулекс бил одбиен“ да учествува во операцијата на северот.

- По нападот на косовската полиција и по интервенција на полицијата, мобилните патроли на полициската единица на ЕУЛЕКС и резервната полициска единица, како и други членови на персоналот на ЕУЛЕКС, беа во близок контакт со косовската полиција и отидоа во областа околу манастирот Бањска, на северот на Косово, соопшти ЕУЛЕКС.

Од мисијата додаваат дека будно ја следеле полициската операција и биле во близок контакт со косовската полиција и мировната мисија на НАТО на Косово, КФОР.

Маскираната и вооружена група - која според властите во Косово се состоела од околу 30 лица - првично ја нападна косовската полиција во Бањска, каде што органите на редот започнале акција за отстранување на барикада на патот.

Потоа напаѓачите се засолнија во манастирот Бањска и оттаму цел ден се препукуваа со единиците на косовската полиција. Како резултат на размената на оган загинаа тројца осомничени напаѓачи.

И Вучиќ и Петковиќ тврдат дека двајца Срби биле убиени откако се предале и бараат ЕУЛЕКС да биде вклучен во истрагата и оваа мисија да посредува да им дозволи на српските истражители да вршат обдукција на убиените напаѓачи.

Мисијата на ЕУ не посочи дали прифатила такво барање од Србија, но рече дека „нема извршен мандат да води истраги“.

- Мисијата ги следеше и ќе продолжи да ги следи активностите што ги спроведуваат властите во Косово поврзани со нападот, како што се истраги, конфискации и рации. Во согласност со мандатот што го имаат и законодавството на Косово, на обдукцијата присуствуваа претставници на ЕУЛЕКС во својство на набљудувачи, се вели во одговорот на ЕУЛЕКС упатен до РСЕ.

Косово ја обвини Србија за нападот во Бањска, кој го опишува како терористички напад, и побара меѓународна истрага за овој настан. Србија негираше дека е замешана во овој настан.

Нападот остро го осудија Соединетите Американски Држави и ЕУ.

Косовскиот министер за внатрешни работи, Џељаљ Свечља изјави дека се истражува можноста за руска вмешаност во нападот од 24 септември во Бањска кај Звечане, каде што беше убиен еден и беа повредени уште тројца полицајци, јави дописникот на МИА од Приштина.

Во интервју за агенцијата „Асошиетед прес“, кое го пренесуваат косовските медиуми, Свечља вели дека истражителите ги разгледуваат доказите за да видат дали има поврзаност на Русија, како сојузник на Србија, во вооружениот напад.

Според косовскиот прв полицаец, запленетото оружје, опрема и документи укажуваат на руска вмешаност во нападот.

- Она што сигурно го знаеме е дека (напаѓачите) дошле од Србија. Некои од нив се косовски Срби, кои имаат двојно државјанство, косовско и српско, а кои според информациите од нашето разузнавање биле обучувани во кампови во Србија. Најдовме некои документи кои не наведуваат на сомнеж дека имало поединци кои дошле и од Русија, изјави Свечља.

Според него, има докази за опремата, „но за луѓето сè уште постои само сомнеж“.

АП напоменува дека и на Запад постои страв дека Русија, преку Србија, може да сака да го дестабилизира Балканот за да привлече внимание од руската агресија во Украина.

- Русија во повеќе наврати ја поддржува Србија за тензиите на Косово, обвинувајќи го Западот за „неуспехот да ги заштити Србите на Косово“, пишува меѓународната агенција.

Свечља рече дека врз основа на собраните докази и снимките од дрон, некои од напаѓачите цело време носеле маски.

- Ниту членовите на групата кои беа уапсени, не знаеја кои се тие. Значи, тие се или високи функционери од безбедносниот сектор на Србија, или можеби дошле директно од Русија, рече Свечља.

Министерот за внатрешни работи изјави дека целта на агресијата била заземање на косовскиот север, кој е населен со мнозинско српско население, со крајна цел отцепување од Косово.

- Имаа уште 100 униформи. Тие планираа да регрутираат повеќе луѓе од областите каде што живеат Срби... Косовските институции ќе требаше да се соочат со стотици терористи во сценариото што го планираа, рече Свечља.

Тој рече дека арсеналот оружје што го запленила полицијата покажува дека се подготвувал план во кој се вклучени стотици луѓе, додека „ризикот од можна експлозија не е завршен“.

- Немаме судири, но имаме информации дека вежбите на овие терористи продолжуваат во Србија. Во Косово има луѓе кои се дел од оваа група, рече Свечља. /МИА

Во експлозија на бомба во Пакистан најмалку шестмина загинати, десетици ранети

Најмалку шест лица загинаа, а десетици се ранети денеска во експлозија на бомба во Пакистан, соопштија властите.

Бомбардирањето се случи во Мастунг, област во провинцијата Белучистан, на собир на прослава на роденденот на исламскиот пророк Мухамед, изјави владин претставник.

Според него, повредените се префрлени во блиските болници, а дел од нив се во критична состојба.

Муслиманите во Пакистан и ширум светот го слават роденденот на исламскиот пророк со одржување јавни собири.

Мурињо го има најлошиот сезонски старт во кариерата

Португалскиот стратег Жозе Мурињо не го криеше разочарувањето од катастрофалниот почеток на сезоната во италијанското првенство, откако Рома синоќа загуби од Џенова и го претрпе третиот пораз во шестиот натпревар.

Рома загуби со 1-4 на гостувањето во Џенова, која ја забележа првата победа во меѓусебните дуели по пауза од девет години.

По воведните шест кола во Серија А, Рома е на 16 место со само пет бодови, што го става под голем притисок тимот кој под водство на Мурињо ја освои Конференциската лига во 2022, а минатата сезона загуби во финалето на Лига Европа од Севиља.

„Вистина е дека ова е најлошиот почеток на сезона за Рома и за мене како тренер, но исто така е вистина дека Рома никогаш во својата историја немала можност да игра европски финалиња две години по ред“, рече Мурињо.

Рома в недела ја очекува нов предизвик во Серија А против Фросиноне на домашен терен.

„Ова е екипата која ја имаме и во добро и во лошо. Мораме да одиме напред, немаме време за жалење“, посочи португалскиот тренер.

притисни ентер